Saunica

32 275 88 25
601 440 012

Sauny

Budujemy sauny fińskie, sauny parowe i na podczerwień tzw. Infrared.

Sauna fińska  może być wolnostojąca lub wbudowana. Jest zamkniętym, szczelnym i dobrze ocieplonym pomieszczeniem, od środka wyłożonym drewnem, którego nie należy malować lub impregnować. Do jej budowy używa się drewna iglastego na konstrukcję oraz najczęściej miękkiego drewna drzew liściastych (olcha, lipa, osika, brzoza) do zabudowania wnętrza. Z powodzeniem można stosować świerk i jodłę, natomiast należy unikać modrzewia i sosny ze względu na dużą ilość żywicy.
Drzwi do sauny, ze względów bezpieczeństwa,  powinny otwierać się na zewnątrz i, jeśli nie są ze szkła,  powinny być wyposażone w szybę. Sercem sauny jest piec z kompletem aparatury do włączania i regulacji temperatury. Piece jednofazowe o mocy 2 – 3,6 kW stosowane są w kabinach o kubaturze 2 – 4 m3. Piece zasilane napięciem 400V (trójfazowe) stosuje się w kabinach większych, wykonując odpowiednia do mocy pieca instalację zasilającą.
Piec wypełniony jest kamieniami, które polewane służą do naturalnej regulacji wilgotności.
Dodatkowe wyposażenie sauny stanowi ceber z łyżką lub chochlą, termometr i higrometr oraz klepsydra 15 minutowa do odmierzania czasu. Nie należy zapominać o podgłówkach, drewnianym podeście, odpowiednim oświetleniu oraz olejkach zapachowych dodawanych do wody.
W saunie fińskiej temperatury sięgają 110 st.C   Zazwyczaj sterowniki umożliwiają pracę sauny w zakresie temperatur 40 – 110 st.C przy bardzo niskiej wilgotności powietrza rzędu 20-30%. Zaleca się  jednak korzystanie z sauny przy temp. 70 – 90 st.C   Wszystkie piece umożliwiają zwiększanie wilgotności w saunie poprzez polewanie kamieni wodą.

Zobacz zalecenia do użytkowania sauny fińskiej.

Sauna parowa to kabina wolnostojąca lub wbudowana, wykonana w technologii lekkiej z paneli z tworzyw sztucznych, względnie w technologii ciężkiej tzn. z wewnętrzną powierzchnią ścian wykonaną z płytek lub mozaiki ceramicznej. Wtedy ściany i ławy mogą być murowane lub wykonane np. ze styroduru.

Kabina sauny parowej zasilana jest parą wydobywającą się z dysz połączonych z generatorem pary znajdującym się w sąsiednim pomieszczeniu technicznym.
W nim także znajdują się niezbędne do właściwej pracy sauny urządzenia takie jak: zestaw zmiękczający wodę, pompa zapachowa i inne. Temperatura w saunie parowej osiąga max.temp.  ok.50-55 st.C przy 100% wilgotności powietrza.

Sauna infrared (na podczerwień) jest zbudowana podobnie jak sauna fińska. Materiały do jej wykonania nie różnią się od tych w saunie fińskiej. Jest jednak zazwyczaj znacznie mniejsza (dla 1 lub 2 osób). Posiada na ogół jedną ławkę, a zamiast elektrycznego pieca znajdują się  wbudowane w ściany promienniki względnie maty grzewcze, które emitując promieniowanie podczerwone nagrzewają kabinę do temp. ok. 50-55 st.C Jest to kabina całkowicie sucha, wskazana dla osób które nie mogą korzystać ze znacznie wyższych temperatur. Zestaw promienników ma łączną moc ok. 2 – 2,5kW i może być zasilany napięciem 230V ze zwykłego gniazdka elektrycznego.